top of page

Gostujoči predavatelji

Red. prof. ddr. Rudi Rizman (1944), sociolog in politolog, predava (od leta 1979) na Oddelku za sociologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani predmete s področja obče in specialnih sociologij; je gostujoči profesor na številnih tujih univerzah (Harvard, MIT, Woodrow Wilson Center, LSE, Svobodna univerza v Berlinu, Bologni, Sarajevu, Karlova univerza v Pragi, Inštitut za visokošolske študije na Dunaju, idr.).



Znanstvenoraziskovalno se ukvarja z naslednjimi sociološkimi problemi: klasična in sodobna sociološka misel, globalizacija, narod in nacionalizem, izpostavljeni vidiki demokracije in človekovih pravic idr. Z raziskovanjem in opredeljevanjem problemskega sklopa globalizacije je postal eden od utemeljiteljev sociologije globalizacije na Slovenskem. Mdr. je bil med ustanovitvenimi člani revij Nations and Nationalism (LSE/Cambridge), South-Eastern Europe (Univerza v Bologni) in član uredniških odborov ali svetov revij Javnost (The Public), Teorija in praksa, predstojnik Oddelka za sociologijo FF (1984–1988) ter predsednik Znanstvenoraziskovalnega inštituta FF v Ljubljani.



Je avtor knjig: Marksizem in nacionalno vprašanje. Razvoj temeljnih koncepcij o narodu v marksistični družbeni misli (1980); Izzivi odprte družbe – sociološki komentarji (1997); Uncertain Path – Democratic Transition and Consolidation in Slovenia (2006); Dall’autoritarismo alla democrazia attraverso l’indipendenza. Il caso sloveno (2006); Globalizacija in avtonomija – Prispevki za sociologijo globalizacije (2008) ter urednik zbornikov: Antologija anarhizma (1986); Študije o etnonacionalizmu (1991); Sodobni liberalizem (1992).





Doc. dr. Jože Vogrinc je sociolog kulture in medijev. Doktoriral je s tezo Televizijski gledalec: nastavki za teorijo televizije. Predava na Oddelku za sociologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani in na ISH – Fakulteti za podiplomski humanistični študij, kjer vodi program medijskih študijev.



Raziskovalno se ukvarja predvsem s konceptualiziranjem humanistike in družboslovja, da bi se spoprijela z izzivom radikalnih družbenih sprememb. S tega vidika raziskuje kulture v sodobnih (in primerjalno tudi v drugih) družbah, zlasti vlogo medijev in komunikacije v družbeni reprodukciji.



​​Doc. dr Damjan Mandelc (roj. 2.12.1977) je diplomiral iz sociologije kulture in filozofije na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani (2002); doktorat socioloških znanosti z naslovom Teoretske strategije v študijah nacionalizma in projekcije slovenskega nacionalizma je zaključil leta 2007.



Zaposlen je na Oddelku za sociologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, kot raziskovalec sodeluje na več projektih (Vloga množičnih medijev pri oblikovanju slovenske evropske zavesti, Habsburška dediščina v primerjalno slovensko-avstrijski in evropski perspektivi, Izzivi evropeizacije: razmerje med nacionalnimi in evropsko identiteto v Jugo-vzhodni Evropi) ter v programski skupini Problemi avtonomije in identitet v času globalizacije.

Je član Asociation for studies of Nationalities (Harriman Institut, Columbia University, ZDA), Asociation for Studies of Ethnicity and Nationalism (ASEN, London School of Economics and Political Sciences, VB), Slovenskega sociološkega društva idr.. Raziskovalno se ukvarja s študiji nacionalizma, nacionalne države in nacionalne identitete, sociologijo globalizacije, evropskimi integracijskimi procesi, manjšinami idr.



Dr. Nikolai Jeffs je pisec esejev, umetnik, predavatelj in bralec knjig. Njegova zadnja publikacija je Zbornik postkolonialnih študij (Krtina, 2007), pri katerem je nastopil v vlogi urednika. Živi in dela v Ljubljani.







bottom of page